Elektrośmieci - Dora Plus
kasowanie danych, demagnetyzacja, elektrośmieci
 
 

Elektrośmieci


elektrośmieci

Elektrośmieci


Z nastaniem ery telewizorów, radia, komputerów, telefonów i innych wynalazków (choćby takich, jak wiertarka czy pralka) pojawił się nowy rodzaj odpadów, który należało w jakiś sposób zutylizować - są to elektrośmieci. Problem polegał na tym, że do tej pory nikt nie musiał zaprzątać sobie głowy czymś takim, jak elektrośmieci i dlatego wymyślenie sposobu na pozbycie się ich w sposób nieszkodliwy dla środowiska naturalnego okazał się pracochłonny i nie zawsze przez wszystkich od razu akceptowany. Jednak w coraz większej ilości krajów na świecie, w tym w Polsce, myśli się ekologicznie i stara się dbać o ochronę przyrody. Coraz więcej i coraz częściej nabywamy sprzęty elektroniczne, spowodowane jest to z ogólną poprawą stanu życia w kraju, możliwością dostępu do wszystkich nowinek technicznych pochodzących zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i z Japonii. Problem zaczyna się, jeśli sprzęt traci swoją żywotność, psuje się lub chcemy wymienić go na lepszy. Na dzisiejszy dzień widać wzrastającą świadomość pozbywania się elektrośmieci u Polaków, jednak nadal jest wiele do zrobienia w tym temacie. Recykling - pod tą na szczęście coraz częściej używaną w mediach i znaną naszemu społeczeństwu nazwą kryje się przetwarzanie odpadów w celu ponownego ich wykorzystania. Obecnie recykling stosowany jest już na terenie całej Unii Europejskiej, a jego nieprzestrzeganie wiąże się z nakładanymi karami. Ponieważ Polska aktywnie uczestniczy w przetwarzaniu odpadów, istnieje wiele sposobów ułatwiania tego działania każdemu obywatelowi w kraju. Kilka z nich przedstawionych zostanie poniżej.

Dlaczego to tak ważne?


Po pierwsze, w ramach recyklingu, od jakiegoś czasu już w naszym kraju wprowadzona została selektywna zbiórka, począwszy od ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 Nr 132 poz. 622 z późniejszymi zmianami) w 1996 roku, a kończąc na ostatnich ustawach włączających obowiązkową segregację w miejscu zamieszkania. Od ponad roku każdy obywatel ma obowiązek selekcjonowania odpadów, a następnie umieszczania ich w przeznaczonych do tego kontenerach ustawionych w pobliżu miejsca zamieszkania. Inną możliwością skutecznego recyklingu elektrośmieci jest właściwy sposób pozbywania się zużytych baterii czy też sprzętu elektronicznego. W każdym mieście istnieje obecnie wiele punktów, w których przyjmuje się komputery, laptopy, telewizory oraz inny sprzęt, którego chcemy się pozbyć, który przestał działać. Jeśli planujemy w naszym gospodarstwie domowym w najbliższym czasie wymianę jakiegoś urządzenia elektronicznego, warto dowiedzieć się już wcześniej, gdzie i na jakich warunkach możemy oddać stare przedmioty. Na co dzień spotykamy się z obowiązkiem segregowania odpadów i selektywnej zbiórki. Robimy to w naszych domach, mieszkaniach, na niektórych osiedlach wywózka określonego rodzaju odpadów odbywa się tylko w oznaczone dni tygodnia. Czy jednak tylko w prywatnych mieszkaniach zajmujemy się recyklingiem? Odpowiedź jest przecząca. Prywatne mieszkania i domy to zaledwie część, kropla w morzu potrzeb. Równie ważne jest zaangażowanie do pracy wszelkiego rodzaju instytucji publicznych, prywatnych przedsiębiorstw, placówek oświatowych (jak żłobki, przedszkola, szkoły, domy kultury, uczelni wyższych), jednostek samorządowych, wszelkich posterunków (policji, straży pożarnej) oraz przychodni i szpitali, banków, punktów serwisowych, firm produkujących określony towar, spółdzielni mieszkaniowych oraz wszystkich innych podmiotów, które produkują odpady.

Kilka porad


Zaleca się przede wszystkim selekcję odpadów. Nie okaże się to zbyt wielkim wyzwaniem, jeśli każdy pracownik zostanie odpowiednio poinformowany o nowych zasadach segregacji, a może za to bardzo wpłynąć na środowisko naturalne. Poza tym wiele firm uważa to za punkt honoru, by być ekologicznymi, więc dodatkowo wpływa to pozytywnie na PR przedsiębiorstwa. Nie ma już miejsca, w którym nie występowałyby sprzęty elektroniczne. Większość rejestracji dokonywanych jest za pomocą komputerów. Warto też pomyśleć o tym, by realnie wspierać wywóz elektrośmieci, które również mogą być bardzo niebezpieczne dla środowiska. Jak się okazuje recykling i dbanie o przyrodę jest obowiązkiem każdej instytucji, należy więc dbać o to, by ułatwiać sobie nawzajem pracę w tym temacie. Wszystko to sprawia, że Polska staje się krajem, w którym coraz bardziej świadomie dba się o właściwe elektrośmieci, czyli recykling. Każdy z nas jest zobligowany do dbania o środowisko i możliwość jak największej ilości produkcji nowych rzeczy z przetworzonych odpadów.


 
 
 

Działamy na terenie: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Lublin, Rzeszów, Katowice, Szczecin, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Kielce, Tarnów, Bielsko-Biała, Katowice, Opole, ... - cała Polska!.